Kasia Tang

Kasia vede tréninky na social recruitment a sourcing, píše dvojjazyčný blog www.kasiatang.com a je zakladatelkou Recruitment Open Community Polska, největší online komunity pro polské recruitery, která sdružuje více než 3300 členů.

Recruiterským týmům a manažerům pomáhá najít a přitahovat více kandidátů online. Často vystupuje na eventech pro recruitery, jak v Polsku, tak v zahraničí a jako fanoušek sci-fi využije při přípravě prezentací každou příležitost ke zmínce svých oblíbených spisovatelů.

 

Co si z anglické přednášky Kasia odnesete?

TRANSPARENCY IN RECRUITMENT: HOW FAR CAN WE GO?

The current recruitment market is… hot! Candidates are bombarded with messages from recruiters. Since we’ve all started to work remotely, the competition for candidates has only increased. Companies from all over the world now compete for the same talent.

While we can all agree it doesn’t make our lives any easier, it has also accelerated some positive change on the market, such as increased transparency. So what are some of the most popular and beneficial transparency practices? Is it just about sharing salary ranges when posting jobs? Does true transparency exist or is it just a ploy to get candidates through the door? In this interactive presentation we’ll get to the bottom of what a really transparent recruitment process is!

Webová stránka

https://supersource.me/